מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | אוכלים בריא | סנה/כסיה מדברית (Cassia senna)

סנה/כסיה מדברית (Cassia senna)

סנה/כסיה מדברית (Cassia senna) סנה/כסיה מדברית (Cassia senna)

הסנה שימש לטיפול גם ברפואה הסינית וגם ברפואה האיורוודית לבעיות מערכת העיכול ומערכת הנשימה.מוצא הסנה מצפון אפריקה, מצרים, לוב, חצי האי ערב, בורמה והודו. משפחת הcassia מכילה כ 600מינים שונים של צמחים. השם הנפוץ senna בא מהשפה הערבית, אך מקורו במילה הארמית סניא (sanya) שפרושה שיח קוצני. מקור השם כסיה קצת לוטה בערפל, כפי הנראה על שם שבטי ה kashi שישבו בחלקים נרחבים מאסאם שבצפון מזרח הודו והיו מעורבים במסחר של הכסיה בעת העתיקה.
הצמח היה בשימוש בקרב המצרים הקדמונים עוד לפני 3500 שנים. בשרידי פפירוס שנתגלו מהמאה ה-16 לפנה"ס ניתנו מרשמי סנה לבעיות מעיים כגון עצירות וטפילים. הסנה שימש לטיפול גם ברפואה הסינית וגם ברפואה האיורוודית לבעיות מערכת העיכול ומערכת הנשימה. מרפא יווני בשם אכיאריוס ציין אותו בכתביו והמליץ ע השימוש בפירותיו ובמאות התשיעית והעשירית הוא מופיע מחדש בכתביהם של מרפאים ערבים בשם סרפיון ומזו שהעדיף את השימוש בתרמילים של הצמח. הסנה היה בשימוש באירופה לפני מסעי הצלב ובמאה ה17 החלו לגדלו באנגליה.
השימוש בפירות ובתרמילים הנותנים אפקט מתון יותר, לעומתם העלים בעלי פעילות משלשלת חזקה יותר. הצמח מכיל גליקוזידים ומוצילגים והחומר הפעיל בו נקרא חומצה כתרית. הצמח גורם להפעלת השרירים החלקים במעיים ולחידוש גל הפריסטלטיקה. ההשפעה המרכזית בעיקר על החלק התחתון של המעי הגס. כדי להמנע מכאבי בטן עקב פעילות מעיים חריפה מומלץ להוסיף לעלים כוסברה, או זרעי שומר, או זרעי גינגר, או מנטה.

עצירות: לחלוט כפית עלים בכוס מים חמים ולשתות לפני השינה.

הרעלת מזון: לחלוט כפית עלים בכוס מים חמים ולשתות. הכסיה מנקה את מערכת העיכול על ידי פעולה משלשלת.

פטריות עור: לכתוש את העלים ולהניח על המקום הנגוע לפחות פעם ביום. לצמח איכויות אנטי פטריתיות.

אקנה: כנ"ל. לצמח פעילות אנטי דלקתית חריפה.

אזהרה: אסור שלהשתמש בצמח במצבים של קוליטיס או בעצירות ספסטית. כמו כן שימוש לטווח ארוך עלול לגרום למעיים עצלות.

ליצירת קשר ופרטים מלאים על הלל לרנר


מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


1247 אנשים קראו ושיתפו עמוד זה. שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאןעוד באותו נושא:

עצירות, מערכת העיכול, דיאטה ותזונה, מעיים, קוליטיס, הרעלת מזון, פריסטלטיקה, מזון בריא (ס), סנה, כסיה מדברית, גליקוזידים, מוצילגים, חומצה כתרית, פטריות עור, אקנה, עצירות ספסטית, מעיים עצלות, הלל לרנר

תן ציון למאמר זה

5.00