מדורי תוכן

ראשי | רפואה משלימה | צמחי מרפא | צמח הפיגם - לנוי ומרפא

צמח הפיגם - לנוי ומרפא

צמח הפיגם - לנוי ומרפא צמח הפיגם - לנוי ומרפא

הפיגם המצוי, הידוע גם בכינויו רוטה, הינו צמח מרפא ארומתי בעל תכונות ריפוי משמעותיות.בפתח ביתם של סבי וסבתי ז"ל צמחה הרוטה, כפי שנהוג היה ביוון, ארץ מוצאם. אהבתי את הריח החריף ואת תולעי המשי שזחלו במלכותיות על הגבעולים. סבתי ז"ל האמינה שהרוטה שומרת על הבית מפני מזיקים, עין הרע ואנרגיות שלילות. הצמחים עמדו בתוך עציצים גדולים בשער הבית, כשני אריות העומדים בפתח מקדש. כשעברו מת"א לירושלים, הרוטה עברה יחד עימם וצמחה אחר כבוד באדניות המרפסת.

הרוטה של ילדותי קיבלה מקום בקליניקה שלי כ- Ruta graveolens, הפיגם המצוי. צמח מרפא ארומתי, בעל תכונות ריפוי משמעותיות.

הפיגם גדל כשיח ומדיף ריח חזק במיוחד, שדוחה חלק מבני האדם. התפרחת הצהובה מזכירה את פרחי משפחת הסוככיים והיא מופיעה עם בוא האביב, בחודשים מארס - אפריל. ניתן למצאו באזורי החורש הפתוחים, באזורים סלעיים ובחבל ההררי בארץ. פרחיו מלאים בשמן אתרי המפיץ ריח עז מאד, האופייני לו. בגלל ריחו הרב נמשכים אליו הדבורים ועיקר דבשם הוא ממנו.

בערבית קוראים לפיגם: "פיג'ן". יתכן והמילה מורכבת משתי מילים: פי= בי ו- ג'ן= ג'ון, שפירושו נשמה וגם רוחות רעות וע"י הפיג'ן ירחיקו מזיקים שונים.

הרפואה העממית מכירה את הפיגם מאות בשנים אבל כדאי להיזהר בשימוש בו ומומלץ להעדיף שימוש חיצוני בצורת שמן פיגם או מיצוי אלכוהולי. שימוש מופרז עלול לגרום לרעילות והזיות מאחר ויש לו השפעה על מערכת העצבים. תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחה לצמחי מרפא.

תכונותיו האנטי דלקתיות הביאו לשימושים בדלקות עיניים, דלקות אוזניים, דלקות פרקים וכאבי שרירים. חליטה של הפיגם יכולה לטפל בדלקת עיניים, באמצעות רטיות והנחה על גלגל העין.

לכאבי אוזניים ניתן למרוח בעדינות את שמן הפיגם, באמצעות קיסם אוזניים, על החלק החיצוני של האוזן וללא כניסת לתוך האוזן, מחשש לפגיעה במערכת הפנימית. נקב קטן נראה בעור התוף עלול לגרור נזילת השמן לחלקים הפנימיים ופגיעה באיבר. נסיון קליני מוכיח סיוע משמעותי בכאבי אוזניים אצל ילדים במריחה חיצונית של שמן הפיגם. רצוי להשתמש בשמן איכותי ממקור מאושר.

בצמח הפיגם יש חומרים מכווצים ולכן הוא נחשב למזרז לידה. לכן רצוי להימנע משימוש בו בזמן ההריון.

בתלמוד מוזכר הפיגם כשהוא מעורב בדבר כממרח המרפא פצעי אבעבועות.

מריחת שמן הפיגם על המפרקים יכולה להפחית כאבים דלקתיים.

כעת, כשהאביב בפתח, אני יכולה להמליץ על שימוש רוחני בפיגם כדרך להעצמה אישית. השילוב של הצבע, הריח, השמש והטבע יכול לחולל פלאים בהעצמה של הכוח האישי, כוח הרצון הפנימי וחידוד האינטלקט. ההצעה יכולה להתאים למי שנמשך לצבע הצהוב של פריחת הפיגם ולריחו העז. אפשר לחזק באמצעותו את המרכז האנרגטי השלשי- מקלעת השמש (הסולר פלקסוס). טיול באחד מהאזורים ההרריים בארץ יכול להפגיש עם הפיגם. אפשר לשבת בשדה הפורח, להתבונן בצמח, לשים לב לאופן צמיחתו, צבעיו, ריחו, אורחיו (דבורים, תולעים, רמשים ועוד) ולאט לאט להשקיט את הרעש הפנימי ע"י נשימה סדירה ושקטה. אפשר לשכב על האדמה ולספוג את האנרגיה שלה. להרפות את הגוף: החל מקצה הקודקוד ועד בהונות כפות הרגליים - איבר אחר איבר. להקשיב לנשימה, להקשיב לטבע. לנשום לתוך מקלעת השמש את הצבע של הפיגם, לתת לריחו לחדור דרך הנחיריים ולהתבונן במה שמתרחש בפנים. אפשר להניח מספר פרחים על אזור מקלעת השמש (אזור הסרעפת). הסולר פלקסוס מקושרת לבלוטת האדרנל ולכן איזונה יכול להשפיע על הפחתת "סטרס". ע"י איזון הצ'קרה ניתן להשפיע על משק האינסולין והגלוקוז בגוף. פריחת הפיגם נמשכת כחודשיים ומומלץ לנצל ימים נעימים אלו של מארס- אפריל ולהנות ממה שהטבע נותן.

ליצירת קשר ופרטים נוספים על מירה כהן שטרקמן נטורופתית N.D ,R.Na

מחפש מטפל/ת בתחום? בקטלוג המטפלים שלנו תמצאו את האדם הנכון... לחץ/צי כאן


4454 אנשים קראו ושיתפו עמוד זה. שתף עם חברים: Post on Facebook Twitter

מחפש מטפל בתחום? אינדקס המטפלים והיועצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאןעוד באותו נושא:

עין הרע, דלקות אוזניים, דלקות פרקים, דלקות עיניים, עין הרע, דלקות אוזניים, צמח הפיגם, פיגם, צמח הרוטה, רוטה, אנרגיות שלילות, צמח מרפא ארומתי, ruta graveolens, רפואה טבעיץ, מירה כהן שטרקמן

תן ציון למאמר זה

5.00